The Edible Journey

  • Identify what a farm is and what farmers do.
  • Discover the positives and negatives of food processing.
  • Learn about food transportation.
  • Play video game about food transportation. 
  • Understand how growing seasons vary depending on location. 
  • Define what a scientist is and understand science's role in food production. 


Category:
Audience:
Square Feet:
Rental Fee:


Educational Materials:

Health and Science
PK-6th grade and their families
1,500-2,000
$14,000, plus one-way shipping within 500 mile radius of Lafayette, IN. For shipping beyond 500 miles, email for a quote.

Rental fee includes $500 credit at The Education Store.

Complete details (PDF: 9.94 MB)​
​​​​​​​​​​​​​

​​
​​​​​


The The Edible Journey Exhibit Gallery
​​