Skip Ribbon Commands Skip to main content
:

Department News

Forestry and Natural Resources > Department News
 

 Spotting Scope - May 2015

 

As the 2014-15 academic year draws to a close, it seems fitting to reflect on the accomplishments of students, faculty and staff. We compiled and scoured prior Spotting Scopes and other materials to compile the following list of awards and achievements by FNR personnel. Although we’ve tried to list all that were honored during the year, some have undoubtedly been missed. It’s hard to keep track of such a talented and productive group!

​​

Dr. Rob Swihart, Professor and Head

Faculty Awards and Honors

  • ​Dan Cassens, Professor of Wood Products, received the Robert D. Burke Special Award for supporting the Indiana Tree Farm Program.
  • Hao Zhang, Professor of Statistics, has been named Head of the Department of Statistics effective 1 July 2015.
  • Hao Zhang was invited to serve as an Associate Editor for the journal Statistica Sinica.
  • Jeff Dukes, Professor of Foresty & Natural Resources and Biological Sciences, was named the new Director of the Purdue Climate Change Research Center.
  • Linda Prokopy, Associate Professor of Natural Resource Social Science, and Melissa Widhalm, U2U Project Manager, and the U2U project were chosen to receive the 2015 College of Agriculture Together Everyone Achieves More (TEAM) Award. 
  • Linda Prokopy was named as a 2015 recipient of the Soil and Water Conservation Society’s Conservation Reward Award.
  • Liz Flaherty, Assistant Professor of Wildlife Ecology and Habitat Management, was selected to be a recipient of the Teaching for Tomorrow Award.
  • Marisol Sepulveda, Professor of Ecology and Natural Systems, was named a University Faculty Scholar.
  • Pat Zollner, Associate Professor of Wildlife Science, was named the 2014 William L. Hoover Exemplary Faculty Service Award winner.
  • Rob Swihart, Head of Forestry and Natural Resources, received the Indiana Arborist Association IAA Distinguished Service Award for “his contributions to Urban Forestry and support of the IAA partnership.” The award is presented to individuals “who has given of themselves to the benefit of the Indiana Arborist Association or to Arboriculture as a whole.”
  • Rod Williams, Associate Professor of Wildlife Science, was named a University Scholarship of Engagement Fellow.
  • Shaneka Lawson, Adjunct Assistant Professor, received the Multicultural Achievement Award from the USDA Forest Service.
  • The FNR Learning Communities instructors (Julie Pluimer, Administrative Manager of the Office of Student Services and Academic Advisor, Rob Swihart, Linda Prokopy, Jeff Dukes and W. L. Mills​, Associate Professor of Forestry) won the University Academic Connection Award for their course, The Nature of Wild Things, LC. The Academic Connection Award “recognizes a Learning Community instructor team who excelled at planning events and activities that directly connect classroom learning with hands-on experiences.” This is the second year in a row the FNR Learning Communities group has won a University award.

Graduate Students​ Awards and Honors

  • Casey Day, Advisor Pat Zollner, was named the 2014 FNR Exemplary Graduate Student Service Award winner.
  • Charlotte Freeman, Advisor Michael Jenkins, received an Honorable Mention in the M.S./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Erin Kenison won First Place in the Ph.D./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Janna Willoughby, Advisor J. Andrew DeWoody, received a Grant-in-Aid of Research from the American Society of Mammalogists.​
  • Janna Willoughby received the Anna M. Jackson Award from the American Society of Mammalogists.
  • Janna Willoughby was selected as a Finalist for the W. D. Hamilton Award at the annual meeting of the Society of the Study of Evolution. Her abstract and research were judged to be in the top 10% of approximately 250 student entries.
  • Ken Kellner, Advisor Rob Swihart, was selected as the Kirkpatrick Memorial Graduate Student Award winner.
  • Ken Kellner was selected the 2015 FNR Teaching Academy Graduate Teaching Award winner.
  • Kristen Bellisario, Advisor Bryan Pijanowski, won Second Place in the Ph.D./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium​.
  • Kyle Earnshaw, Advisor Douglass Jacobs, and Charlotte Freeman won the Fischer Forestry Fund Graduate Student Scholarships.
  • Maryam Ghadiri, Advisor Bryan Pijanowski, won First Place in the Ph.D./Engagement poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Mekala Sundaram, Advisor Rob Swihart, received a Grant-in-Aid of Research from the American Society of Mammalogists.
  • Micah Stevens, Advisor Paula Pijut, received the Charles H. Michler Scholarship for the Outstanding Graduate Student in Forest Biology.
  • Micah Stevens was awarded a Purdue Graduate Student Government Travel Grant to attend the VII International Symposium on Root Development in Weimar, Germany.
  • Mysha Clarke, Advisor Zhao Ma, was selected to receive a Student and Early Career Professional Scholarship to attend the 21st International Symposium on Society and Research Management, being held in Charleston, SC in June.
  • Shuai Chen, Advisor Marisol Sepulveda, received Honorable Mention in the Ph.D./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Teresa Clark, Advisor Songlin Fei, won First Place in the M.S./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Vanessa Wuerthner​, Advisor Jason Hoverman, won Second Place in the M.S./Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
Undergraduate Students Awards and Honors

  • Joseph Eisenger won the best poster award at the 2014 SURF research symposium for his project titled, “Surveys of southern flying squirrel activity following timber harvest in southern Indiana.” Joseph is a senior in the wildlife program conducting research with Liz Flaherty.​
  • Eric Dean’s poster was 1 of 20 selected out of 143 presentations to be presented at the SURF banquet. Eric was a Purdue Summer Undergraduate Research Fellowship (SURF) student who conducted research with ​Paula M. Pijut and Micah E. Stevens last summer.
  • Sean Anderson (along with Evan Anderson from ABE and Sara Richert from PR & Strategic Communications) won first place in this year’s PU Student Soybean Product Innovation competition. The team advisors were Professor Rick Meilan and Matt Ginzel​.
  • Courtney Louden, Kylie Schofield, Lyndsey Snider and Lillie Berger were all recipients of a Glenn R. Allison Scholarship.
  • Austin Prechtel, Samantha Helt, Jasmine Peele, Paige Weldy, Sabrina Schuler, Sarah Abercrombie, Erika Sherwin, Faith VonGunten, Morgan Sussman, Mikaela Knight, Jameson Pierce, Jonathan Wu, Jared Deininger, Kathryn Berry, Nicole Grundy, Zachary England and Emily Arnold were recipients of the Claude M. Gladden Memorial Fund scholarships.
  • Grace Weisenbach, Rebekah Lumkes, Lexington Eiler, and Haley Jenkinson were recipients of John Oliver Holwager II Memorial Scholarships.
  • Keeli Curtis, Stewart Hamilton and Jordan McGuckin received Roy C. Brundage Memorial Scholarships.
  • Jordan McGuckin, Ryan Bartlett, Joseph Littiken and Matthew Campbell received Ewbank-Bishop Endowed Scholarships in Forestry and Natural Resources.
  • Erin Hipskind received the Pike Lumber Company Scholarship.
  • Casey Johnson received the Bartlett Tree Foundation Scholarship.
  • Zeke Escobedo received the Coal Creek Habitat Management Scholarship.
  • Wes Goldsmith and Kay Starzynski won the Fisheries and Aquatic Science Leadership Award.
  • Nicholas Simpson was named the Outstanding Senior in Fisheries and Aquatic Science.
  • Austin Prechtel was named the Outstanding Junior in Fisheries and Aquatic Science.
  • Kylie Schofield was named the Outstanding Sophomore in Fisheries and Aquatic Science.
  • Carmen Dobbs won the Leadership Award in Forestry. Carmen also won the Outstanding Senior in Forestry Award. Carmen was named the Society of American Foresters Senior Award winner.
  • Jordan McGuckin was named the Outstanding Junior in Forestry.
  • Evan Watkins was named the Outstanding Sophomore in Forestry.
  • Casey Johnson was named the IAA-Ramsey Award recipient.
  • Cheyenne Hoffa received the Leadership Award in Natural Resources Planning and Decision Making.
  • Katie Fagan was named the Outstanding Senior in Natural Resources Planning and Decision Making.
  • Shannon Wiltzius was named the Outstanding Junior in Natural Resources Planning and Decision Making.
  • Weston Schrank received the Leadership Award in Wildlife Sciences.
  • Joni Willits was named the Outstanding Senior in Wildlife.
  • Samantha Helt was named the Outstanding Junior in Wildlife.
  • Sabrina Schular was named the Outstanding Sophomore in Wildlife.
  • Matthew Vorhees received the Durward Allen Memorial Award.
  • Hannah Hayes received the L. David Mech Undergraduate Wildlife Research Award.
  • Maricela Aviles received the William A. Rafferty Award.
  • Robert Packard was named the Outstanding Senior in Wood Products Manufacturing Technology.
  • Neil Osborn was named the Outstanding Junior in Wood Products Manufacturing Technology.
  • Jacob Adams was named the Outstanding Camper in Fisheries and Aquatic Sciences.
  • Keeli Curtis was named the Outstanding Camper in Forestry.
  • Seth Peters was named the Outstanding Camper in Wildlife.
  • Kalli Fredrickson was named the Stanley Coulter Leadership Award winner.
  • Austin Prechtel received the Undergraduate Research Award.
  • Rebecca Busse received the Undergraduate Engagement Award.
  • Carmen Dobbs received the FNR Outstanding Senior Student Award.
  • Austin Prechtel received the FNR Outstanding Junior Student Award.
  • Sabrina Schular received the FNR Outstanding Sophomore Student Award.
  • Morgan Sussman received the FNR Outstanding Freshman Award.
  • Rebecca Busse tied for 2nd place (with Matthew Hill of Botany) for College of Ag winners at the annual Undergraduate Research Poster Symposium, held on April 14. The title of her poster was “Understanding Effective Water Quality Outreach Among Lake Residents in the Tippecanoe Watershed.”
  • Ardith Wang won First Place in Undergraduate/Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Ivy Widick won Second Place in Undergraduate/Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Hannah Hayes received Honorable Mention in Undergraduate/Research poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Allison Turner won First Place in Undergraduate/Engagement poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Kalli Fredrickson won Second Place in Undergraduate/Engagement poster session at the 2015 FNR Research Symposium.
  • Ardith Wang was accepted into the Purdue-Louis Stokes Alliance for Minority Partipation (LSAMP) Program.

Staff Awards and Honors

  • Brian MacGowan, Wildlife Extension Specialist, celebrated his 15th year anniversary at Purdue.
  • Don Carlson, Purdue Forester, and Melissa Widhalm, U2U Project Manager, were promoted during the AP promotions.
  • Janis Gosewehr, Operation Assistant and Secretary, celebrated her 25th anniversary at Purdue this year.
  • Julie Pluimer, Administrative Manager of the Office of Student Services and Academic Advisor, and Liz Jackson, Manager of the National Walnut Council and IFWOA and Engagement Specialist for HTIRC, celebrated their 10th anniversaries at Purdue.
  • Marcia Kremer, Genetics Laboratory Manager, and Marlene Mann, Administrative Assistant, celebrated their 35th year anniversaries at Purdue.
  • Melissa Widhalm is the recipient of the FNR Outstanding A/P Staff Member Award for 2014.
  • Melissa Widhalm obtained a Project Management Professional certification.
  • Melissa Widhalm was named FNR Outstanding A/P Staff Member.
  • Michael Loesch-Fries, Purdue Farm Worker, was named FNR Outstanding Clerical/Service Staff Member.
  • Rob Chapman, Extension Wildlife Specialist, is serving as the President of the Indiana Chapter of The Wildlife Society for 2015.
  • Sally Weeks, Dendrology Laboratory Manager, is serving as President-Elect of the Indiana Chapter of The Wildlife Society for 2015.
  • Sam Guffey​, Fisheries and Aquatic Sciences Laboratory Manager, was elected the 2015-16 vice chair for the Administrative and Professional Staff Advisory Committee (APSAC). Sam’s term begins June 1. Sam will serve as APSAC chair in 2016-17.