Space Allocation Maps
Information concerning current Plant Growth Facility space allocations is listed below.
Locations
Coolers
Cooler 1154: GENERAL STORAGE
- Rack 1 (Left): Hort 201 (Dana)
- Rack 2 (Right): General Use
Cooler 1156: VERNALIZATION
- Rack 1: Deppe
- Rack 2: Currently not in cooler
- Rack 3: Stephen Meyers
Cooler 1158: SEED STORAGE
- Dilkes, Patton and Others
Cooler 1160: STRATIFICATION
- Common-use
Cooler 1162: Cut Flowers HORT 360
- Sullivan
growth rooms
Growth Room 1:
- Arabidopsis Rotation (Closed)
Growth Room 2:
- Arabidopsis Rotation (Open)
- Bench 1-7, Hanging Basket Rack, Bench 10-11: Shared Plant Collection
- Bench 8-9: Widhalm
Zone 2
- Bench 1: Widhalm
- Bench 2-3 : Varala (F. Mildenhall)
- Bench 4: Dudareva (Temporary Until March 31st, 2024)
- Bench 5: Dudareva
Zone 3: 16 hour Photoperiod; Warm Environment
- Bench 1-4, 6-7: Patton
- Bench 5: Bigelow
Zone 4
- Gómez
Zone 5
- Bench 1-2 : Raghothama
- Bench 3-5 and Hanging Basket System: Gómez
Zone 6
- Bench 1 (1/2) and Bench 3-5: Patton
- Bench 1 (1/2), and Bench 2, 6-7: Bigelow
Zone 7
- Bench 1-3: Bilenky (Moyeed Talukder)
- Bench 4: Mitchell (Sheibani)
- Benches 5: Bilenky (Teaching and Soil Seedback Assay) and Novel Fertilizer Collaboration
Zone 8
- Bench 1-4: Ying Li (Petunia)
- Bench 5: Deppe (Artemisia Collection)
Zone 9
- Bench 1: Bilenky (Starting ~ April 1st, 2024)
- Bench 2: Langenhoven (Starting ~ April 1st, 2024)
- Benches 3-5: Meyers
Zone 10
- Bench 1: Deppe
- Bench 2: Mickelbart
- Bench 3: Varala (Mildenhall)
- Bench 4-5: Handa
Zone 11
- Dudareva
Zone 12
- Dilkes
Zone 13
- Dudareva
Zone 16
- Nemali
Zone 17
- Orvis/Stirm/Dana (Hort 101)
Zone 18
- Nemali
Zone 19
- Benches 1-5 and NFT Systems: Student Farm (Adair/Langenhoven)
Zone 20: Mist Propagation
- Bench 1: General Use
- Bench 2: Dana (Hort 201)
- Bench 3 Closed
- Bench 4: Closed
Zone 21
- Hydroponics Teaching Facility
Zone 22
- Bench 1: Student Farm (Adair)
- Bench 2: Stirm (Hort 101)
- Bench 3: Gómez (Hort Class)
Zone 23
- Hoagland
Zone 24
- Li (Hort 301)
Zone 25
- Benches 1-3: Dana
Zone 26
- Forestry & Natural Resources
Zone 27 POLYHOUSE
- Bench 1, 18-20: Dana (Hort 201)
- Bench 2: Orvis (Hort 212)
- Bench 3: North 1/2 Widhalm (Meyer)
- Bench 3: South 1/2 Ashley Adair
- Bench 4-10: Gómez (Hort Class)
- Benches 11-12: Li (Hort 301)
- Bench 13 and 15, Floor: Porterfield
- Benches 16-17: Hort Club
Zone 28
- Paul Brown (Blue Food - Aquaponics)
WSLR GREENHOUSE
- Benches 1 -5: Morgan Furze
- Bench 6: Szymanski